راهنمای نویسندگان

قبل از ارسال مقاله از طریق سامانه، باید در سامانه ثبت نام کنید. برای این منظور برروی کلید ارسال مقاله که در سمت بالا و راست همین صفحه است کلیک کنید و از محل ثبت نام اقدام به ثبت مشخصات نمایید. لازم است که آدرس ایمیل خود را به صورت کامل وارد نمایید. در صورتی که قبلا با یک آدرس ایمیل ثبت نام نموده اید، سامانه از پذیرش مجدد خودداری می کند. ایمیل شما به عنوان شناسه کاربری در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین در صورتی که رمز خود را فراموش کرده اید می توانید با انجام مراحل زیر مجددا آن را به دست آورید:

1-     ابتدا بر روی گزینه کلمه عبور را فراموش کرده‌اید کلیک نمایید و همان آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

 2- در این مرحله پیغام داده می شود که رمز جدید به شما اختصاص یافته است و یک ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. برای فعال کردن رمز پس از مراجعه به ایمیل خود بر روی لینک موجود در ایمیل خود کلیک کنید. اگر لینک فعال نبود تمامی آدرس را کپی و در محل آدرس بار اینترنت وارد کنید. در این مرحله پیغام تخصیص رمز جدید ظاهر می شود. این رمز برای ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس از مراجعه به ایمیل خود رمز جدید را در اختیار خواهید داشت.

نویسندگان برای ارسال الکترونیک در محل فایل مقاله، نسخه اصلی مقاله را با فرمت Word 2007 وارد سیستم کنند. فایل را ترجیحا با فرمت doc و با یگ نام تک کلمه لاتین (مانند paper) سیو کنید.

مقالاتی که فرمت را رعایت نموده اند در صورت مناسب بودن برای داوری مستقیما به دبیر و داور ارجاع می شوند. لازم به ذکر است در صورتی که مقاله ای توسط یک نویسنده ارسال شود و در مرحله بازبینی اولیه مورد تایید قرار نگیرد، برای انجام اصلاحات به نویسنده بازگشت داده می شود. نویسنده باید پس از رفع نقص، مقاله تصحیح شده را دوباره ارسال نماید و از ارسال مقاله قبلی به صورت مقاله جدید خودداری نماید. بدون رعایت فرمت نگارش مقاله، داوری و اقدام بیشتر بر روی مقاله میسر نیست.

هزینه مقالات: 

مطابق آئین نامه شماره 40879 مورخ 1401/02/24 معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 400 هزار تومان (4 میلیون ریال) بابت هزینه انتشار مقالات توسط این نشریه از نویسندگان دریافت می گردد.  این مبلغ می بایست از طریق سامانه و بطور  آنلاین پرداخت شود.

  راهنمای تهیه مقاله:

در صفحه اول فقط عنوان، چکیده و کلمات کلیدی فارسی و در صفحه انتها فقط عنوان، کلمات کلیدی و چکیده لاتین قرار گیرد.

فونت ها به قرار زیر است:

عنوان: B Compset 20 Bold

سرتیتر چکیده و کلید واژگان: B Compset  13 Bold

متن چکیده و کلید واژگان: B Nazanin 11  و Times New Roman 10

سرتیتر های یک شماره ای مانند "مقدمه": B Compset 16 Bold

سرتیتر های دو شماره ای: B Compset 14 Bold

سرتیتر های سه شماره ای: B Compset 12 Bold

برای تمام متن مقاله : B Nazanin 13  و Times New Roman 12

برای تمام متن داخل جدول ها: B Nazanin 11  و Times New Roman 10

برای عنوان همه جدول ها و شکل ها: B Nazanin 10 Bold  و Times New Roman 10 Bold

برای سرتیتر References در ابتدای فهرست منابع: Times New Roman 12 Bold

برای تمام فهرست منابع:  Times New Roman 10

دقت کنید که کلمات مقاله به هم چسبیده نباشند و بهتر است مقاله را به فرمت doc سیو کنید و چسبیده بودن کلمات را کنترل کنید.

در نمودارها و جداول از کلمات و اعداد انگلیسی استفاده نکنید و اعداد فارسی باشند. اعداد اعشاری فارسی را با اعشار از هم جدا کنید نه با نقطه یا ویرگول. در صورت لزوم استفاده از اعداد اعشاری انگلیسی این اعداد با نقطه اعشاری می شوند.

منابع انتها شماره گذاری لازم ندارد.

شکل ها و نمودارهایی که از سایر نرم افزارها مانند اکسل کپی پیست می شوند در صفحه آرائی به هم می ریزند باید به شکل مناسب و به صورت تصویر منتقل کنید.

از هرگونه نام و آدرس در متن مقاله خودداری کنید، حتی در بخش تشکر و قدردانی.

نکات مهم:

رعایت دستورالعمل زیر در نگارش مقاله‌هایی که برای چاپ به نشریه علمی  "محیط زیست طبیعی" ارسال می‌گردند ضروری است:

1- نوع مقاله

مقاله‌های پژوهشی مرتبط با هر یک از زمینه‌های محیط زیست طبیعی که در بخش اهداف و چشم انداز نشریه معرفی شده و به زبان فارسی نوشته شده است و برای نخستین ‌بار منتشر می‌شود جهت چاپ مورد بررسی هیأت تحریریه نشریه قرار خواهد گرفت. حداکثر تعداد صفحات مقاله 16صفحه می باشد.

2- روش نگارش

***جزئیات ***

در سراسر مقاله از گذاشتن فضا (Spacing) در قبل و بعد از تیترها و پاراگراف ها خودداری کنید (قابل تنظیم از منوی Paragraph در نرم افزار Word).

برای گذاشتن علامت ممیز فارسی از / استفاده کنید و از "." استفاده نشود. برای تایپ درست اعداد فارسی که دارای ممیز هستند، مثلا 750/12 ابتدا عدد 750 سپس علامت / و بعد عدد 12 را تایپ کنید بدون اینکه زبان فارسی کامپیوتر را تبدیل به انگلیسی کنید.

 • صفحه عنوان

صفحه اول مقاله بایستی شامل عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسندگان به همراه سمت و آدرس پستی کامل باشد. نام نویسنده ای که مسئول مکاتبه می باشد باید با درج * در انتهای نام خانوادگی و همچنین درج * در ابتدای آدرس نویسنده مسئول مکاتبه مشخص شده باشد. تلفن، فاکس و ایمیل نویسنده مسئول مکاتبه باید پس از آوردن آدرس پستی او نیز ارائه شود. با گذاشتن شماره نظیر 1 بر انتهای نام خانوادگی هر نویسنده و مجددا قرار دادن همان شماره بر ابتدای آدرس نویسنده به همان صورت (مثلا 1)، آدرس هر فرد را مشخص سازید. تاکید می شود در فایل اصلی مقاله که برای داوران ارسال می شود نباید این موارد موجود باشند.

 • چکیده

کلمه "چکیده" (علامت گیومه را که در اینجا و بعد از این برای توضیح هر بخش آورده شده آورده شده تایپ نکنید) که تیتر این قسمت می باشد.

چکیده باید مجموعه فشرده و گویایی از مقاله، با تاکید بر تشریح مسئله، روش کار و نتایج بوده و در حدود 12 سطر (حدود 250 واژه) باشد.

 • واژه‌های کلیدی

بلافاصله بعد از عبارت "واژه های کلیدی" علامت : را قرار دهید. حداکثر 6 واژه‌ کلیدی درباره موضوع مورد پژوهش در انتهای چکیده ارائه شود.

 • مقدمه

مقدمه باید با طرح مسئله و مرور پژوهش‌های انجام شده و جمع‌بندی آنها هدف پژوهش را توجیه کند. هدف و/یا ضرورت انجام این مقاله را در انتهای بخش مقدمه ذکر نمایید.

 • مواد و روش‌ها

بایستی مواد و وسائل به کاررفته، شیوه اجرای پژوهش، طرح آماری و روش‌های ارزیابی توضیح داده شود.

 • نتایج

تمامی نتایج کیفی و کمی به‌دست آمده در این قسمت ارائه گردد. در صورت نیاز می‌توان موضوعات را طبقه‌بندی نمود و از جدول نمودار و تصویر استفاده کرد. جداول، نمودارها و شکل ها باید در اولین جا، بعد از جایی که در متن به آن ها ارجاع شده است، قرار داده شوند.

ü        نمودار و نقشه

برای ترسیم نمودار می توانید نرم افزار Excel استفاده نمایید و آنها را مستقیما در محل خود در فایل Word قرار دهید. در اطراف نمودارها کادر قرار ندهید. در دورن نمودار Excel خطوط افقی نیز توسط نرم افزار ایجاد می گردد که حتی المقدور آن ها را نیز حذف کنید.

از قرار دادن تیتر به طور مستقیم با استفاده از نرم افزار Excel بر روی نمودار خودداری کنید. هر نمودار باید تیتر تایپ شده در فایل Word داشته باشد که در زیر آن واقع شده و در انتهای تیتر نقطه قرار گرفته باشد. هر نمودار و شکل باید با شماره در متن ذکر شود مثلا نمودار 1 یا شکل 1.

می توانید نمودارها و تصاویر را با فرمت TIFF تهیه نموده و در درون فایل Word مربوط به مقاله در محل مورد نظر قرار دهید. برای این منظور لازم است که نمودارها و تصاویر با فرمت TIFF با درجه تفکیک (resolution) حداقل 300 باشند. در صورتیکه با این درجه تفکیک کیفیت نمودارها و تصاویر کافی نبود، از درجه تفکیک های بالاتر استفاده کنید. برای TIFF نمودن می توانید از نرم افزار Universal Document Convertor استفاده نمایید که قابلیت تغییر درجه تفکیک را دارد.

در بسیاری از موارد دیده می شود که نویسندگان نقشه محل نمونه برداری خود را با کپی کردن از نرم افزار Google Earth و پیست (paste) نمودن آن در متن مقاله شرح داده اند. کیفیت تصویر محل نمونه برداری به دست آمده از این روش در هنگام چاپ مقاله واضح نخواهد بود. می توان با استفاده از نرم افزار ArcGIS تصویری شماتیک تهیه کرد که دارای چهار خصوصیت زیر باشد: 1. محل نمونه برداری که به صورت واضح بر روی تصویر مشخص شده باشد، 2. نقشه دارای مقیاس باشد، 3. شمال جغرافیایی در آن وجود داشته باشد و 4. طول و عرض جغرافیایی در آن دیده شود.

حداکثر فضای هر صفحه از مجله 220 × 180 میلی متر است. بنابراین بزرگترین تصویر و نمودار، در صورت لزوم، نمی تواند سایزی بزرگتر از این ابعاد داشته باشد.

ü        جدول ها

برای ترسیم جدول ها از خطوط عمودی استفاده نکنید و سایز (قطر خطوط) را 5/0 pt قرار دهید. جدول باید دارای جهت راست به چپ باشد. تیتر جدول در بالای جدول قرار گرفته و در انتها نقطه ندارد.

 • بحث و نتیجه‌گیری

با توجه به هدف و یافته‌های سایر پژوهش‌ها، نتایج به دست آمده تجزیه و تحلیل؛ و درباره آن ها بحث و نتیجه‌گیری می‌شود. نگارنده در همین قسمت می‌تواند پیشنهاد‌های لازم را ارائه کند. فونت و سایز این بخش نظیر قسمت قبلی است. از تکرار مقدار زیادی از نتایج در این قسمت خودداری کنید.

 • تقدیر و تشکر

توصیه می شود در انتهای مقاله به طور مختصر مراتب سپاس گزاری از افرادی در انجام پژوهش موثر بوده و همکاری داشته اند بدون درج آدرس شغلی آورده شود.

 • منابع

ü        راهنمای نوشتن منابع "نشریه علمی محیط زیست طبیعی"

بخش منابع دارای تیتر References می باشد که با فونت Times New Roman، بولد و با سایز 12 نگاشته می شود.

منابع با فونت Times New Roman با فونت 10 نگاشته شود. اسامی علمی درون رفرنس باید ایتالیک باشند. نام مجله ها در رفرنس ها به صورت کامل آورده شود نه خلاصه.

منابع و ماخذ باید به صورت درون متنی و همچنین در پایان مقاله ذکر شود. ارجاعات در متن مقاله باید به شیوه داخل پرانتز باشد، به گونه‌ای که ابتدا نام مؤلف یا ‌مؤلفان و سال انتشار مانند:

(Vijayan, 2008) یا (Vijayan (2008 برای درون متن. برای منابع با بیش از دو نویسنده با ذکر نام خانوادگی نویسنده اول به جای نام سایر نویسندگان .et al ذکر گردد (Peake et al., 2004) و Peake  و همکاران (2004) برای قرار گیری در متن مقاله. از ترجمه رفرنس به صورت فارسی خودداری کنید، مثلا رونه و همکاران (2001) را به کار نبرید.

همه منابع باید به زبان انگلیسی به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نگارنده مرتب شوند. چنانچه از یک نگارنده چند منبع مورد استفاده قرار گرفته باشد، ترتیب ارائه آنها برحسب سال انتشار از قدیم به جدید است. در صورتی که مقالات منفرد و مشترک از یک نگارنده ارائه می‌شود، ابتدا مقالات منفرد و سپس بقیه آنها به ترتیب حروف الفبای نام نگارندگان بعدی مرتب می‌شود.

ü        الگوی نوشتن منابع در انتهای مقاله

در صورتی که هر یک از رفرنس های زیر به فارسی بودند، باید در انتهای رفرنس عبارت (in Persian) اضافه شود.

کتاب:

Iwama, G.K., Pickering, A.D., Sumpter, J.P., Schreck, C.B., 1997. Fish Stress and Health in Aquaculture. University Press, Cambridge, 278 p.

کتاب ویراستاری شده توسط گروهی از نویسندگان (Edited book):

Giolio, R.T.D., Hinton, D.E. (Eds.), 2008. The Toxicology of Fishes. CRC Press, New York, 1071 p.

فصلی از یک کتاب:

Poesen, J., Vandekerckhove, L., Nachtergaele, J., Oostwoud Wijdenes, D., Verstraeten, G., van Wesemael, B., 2002. Gully erosion in dryland environments. In: Bull, L.J., Kirkby, M.J. (Eds.), Dryland Rivers: Hydrology and Geomorphology of Semi-Arid Channels. Wiley, Chichester, UK, pp. 229-262.

مقاله در مجله:

Kusakabe, M., Todo, T., McQuillan, H.J., Goetz, F.W., Young, G., 2002. Characterization and expression of steroidogenic acute regulatory protein and MLN64 cDNAs in trout. Endocrinology 143, 2062–2070.

مقاله در همایش:

Nematollahi, M.A., Babaei Naiij, M., Layeghi, M., Aghaii Zadeh, R., 2012. Quantifying of schooling responses of rosy barb (Puntius barbus) to acute stress using computer vision. In: McKinlay, D. (Ed.). Proceedings of 10th International Congress on the Biology of Fish, Madison, Wisconsin, USA. pp. 170-180.

پایان‌نامه:

Viveiros, A.T.M., 2002. Semen collection and preservation in African catfish, Clarias gariepinus. PhD thesis. Fish culture and fisheries group. Wageningen institute of Animal Sciences. Wageningen, The Netherlands, 144 p.

گزارش:

Leatherwood, S., 2001. Whales, dolphins, and porpoises of the western North Atlantic. U.S. Dept. of Commerce. Report number: 63, 190 p.

صفحه وب:

NOAA, 2012. Ocean. Available from http://www.noaa.gov/ocean.html. Accessed 19th November 2012.

در صورتی که نام نویسنده صفحه وب مشخص نیست، نام سازمان نویسنده صفحه وب یا کلمه Anonymous را در ابتدا بگذارید.

 • عنوان انگلیسی به زبان انگلیسی

باید ترجمه و مطابق با عنوان فارسی باشد.

 • نام نویسندگان به زبان انگلیسی

از همان دستورالعملی که در بالا برای نویسندگان ارائه شد پیروی می کند.

 • آدرس نویسندگان به زبان انگلیسی

از همان دستورالعملی که در بالا برای نویسندگان ارائه شد پیروی می کند.

 • چکیده (Abstract)

این بخش دارای تیتر Abstract است.

کلمات کلیدی (Keywords) به زبان انگلیسی

یک خط پس از Abstract انگلیسی تیتر Keywords قرار می گیرد و کلمات کلیدی پس از  این تیتر قرار می گیرند.

 • نویسنده مسئول مکاتبه (corresponding author) به زبان انگلیسی

به همراه تلفن، فاکس و ایمیل. نظیر مثال زیر:

*Corresponding author: Tel: +98XXXXXXX Fax: +98XXXXXXXX E-mail: aaaa@XXX.com

 فرم تعارض منافع

فرم کپی رایت

فرم رضایت نویسندگان (این فرم پس از کنترل ویراستاری و صفحه آرایی مقاله لازم است توسط نویسندگان در سامانه بارگذاری شود)

شایان توجه است که فایل نهایی مقاله که برای بازبینی نهایی نویسندگان محترم ارسال می شود تنها از طریق سامانه قابل پذیرش است. لطفا از ارسال مقاله و سایر مستندات مربوطه از طریق ایمیل خودداری نمایید. مسئولیت عدم رعایت این موضوع با نویسنده مسئول مکاتبات است و نشریه نسبت به مشکلاتی که به این سبب پیش خواهد آمد، مسئولیتی نخواهد داشت. همچنین بدون ارسال فرم های کپی رایت، تعارض منافع و رضایت نامه انتشار، انتشار مقاله ممکن نخواهد بود. لذا از ارسال به موقع فرم های یادشده اطمینان حاصل کنید.

راهنمایی برای ارسال 3 فایل فرم تعارض منافع، فرم کپی رایت و فرم رضایت نویسندگان

هنگامی که از سوی مجله نامه ای با عنوان "مقالات پذیرفته شده برای تایید فایل‌های نهایی قبل از انتشار" آمد، بر روی آن کلیک کنید، در صفحه جدید، بر روی کد مقاله بزنید.

در بخش" ارسال تغییرات"، زیر بخش" اضافه کردن فایل ها"، فایل های تکمیلی را انتخاب کنید و سه فایل مذکور را آپلود نمایید.

برای هر فایل لازم است، مجزا این کار را انجام دهید. لطفا هر فایل را با نام مربوطه (رضایت نویسندگان، تعارض منافع، کپی رایت) ارسال نمایید.

سپس دکمه "ارسال تغییرات نهایی" را بزنید.